Kép
Hírek:
- Négy videó Cobra XT témában: https://www.youtube.com/@Feri69/videos
- Néha átmenetileg fel kell függeszteni az automatikus azonnali regisztrálást, mivel a fórumot és a honlapot többször érte már támadás, pl. kamu nickek sorozatos regisztrálásával. Ilyenkor is működik a regiszráció, de meg kell várni az admin jóváhagyást.
- A fórum levelezőrendszere újra működik. Újra lehet a továbbiakban e-mailt küldeni egymásnak. Ehhez az illető nickjére kell kattintani, majd a megjelenő listában az e-mail küldésére. A levelezőrendszer elküldi az e-mailt, amihez válaszcímként a küldőnek az itt megadott e-mail címét is mellékeli.
-A fórum és honlap adatátvitele titkosított, ezért a teljes webcím ezentúl nem http-vel, hanem https-sel kezdődik. Ezért a fórum még biztonságosabb lett.
-Az új regisztrációk a továbbiakban azonnal aktívak és azonnal be is lehet lépni a fórumba a megadott nicknévvel és jelszóval.

Régész válaszol

Avatar
kanbagoly
Tábornok
Tábornok
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2015. június 29., hétfő 15:54
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: kanbagoly » 2016. február 3., szerda 8:34

Prowler írta:Én ezt a keresőzést egy olyan keresőzési napló félével oldanám meg,mint a horgászoknak van a fogási napló.
Év elején kiváltod,ha mész lengetni beírod a koordinátákat,hogy hol voltál,mit találtál.Ha jön a rendőr,halőr,mezőőr,leellenőriz beírja,hogy mit talált nálad.Ezt havonta be kellene mutatnod az illetékes múzeumnál,(ők dokumentálnák,hogy merre jártál )és egyben le is adnád amit találtál.Ennyi.
Ez nagyjából így is működik, csak nincs formai követelmény vagyis fogási napló. Akinek van GPS-e az nyomkodja a gombokat és menti, akinek nincs, az telefonra töltött programból nézi a koordikat és kockás füzetbe jegyzetel. Aztán el kell juttatni a leleteket az adatokkal a kapcsolattartónak.


"A nagy világon e kivűl
Nincsen számodra hely;
Áldjon vagy verjen sors keze;
Itt élned, halnod kell." ..itt és nem nyugaton!

KincskeresőKisködmön
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: KincskeresőKisködmön » 2016. május 20., péntek 8:43

Tisztelt régész Hölgyek és Urak !
Amennyiben látogatják ezt a fórumot, úgy szakmai választ és jogszabály magyarázatot kérnék az újságírás oldalon felvetett kérdésemre.
Fáradozásukat előre is köszönöm.



Predator988
Őrmester
Őrmester
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 9:33
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Predator988 » 2020. január 21., kedd 8:59

Üdv!
Érdeklődnék, hogy ez a comb morion tényleg középkori-e, vagy színházi másolat volt? Köszönöm!
https://www.vatera.hu/kozepkori-sisak-m ... 00674.html



Avatar
templomos
Ezredes
Ezredes
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2015. június 27., szombat 21:05
Tartózkodási hely: Heves-megye
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: templomos » 2020. január 21., kedd 13:22

Predator988 írta:
2020. január 21., kedd 8:59
Üdv!
Érdeklődnék, hogy ez a comb morion tényleg középkori-e, vagy színházi másolat volt? Köszönöm!
https://www.vatera.hu/kozepkori-sisak-m ... 00674.html
Nem vagyok régész ,de ez replika...szerintem Spanyol forma :think:



Archer
Hadnagy
Hadnagy
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2015. október 12., hétfő 13:37
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Archer » 2020. január 21., kedd 19:35

templomos írta:
2020. január 21., kedd 13:22
Predator988 írta:
2020. január 21., kedd 8:59
Üdv!
Érdeklődnék, hogy ez a comb morion tényleg középkori-e, vagy színházi másolat volt? Köszönöm!
https://www.vatera.hu/kozepkori-sisak-m ... 00674.html
Nem vagyok régész ,de ez replika...szerintem Spanyol forma :think:
3000 pénzért II. VH rohamsisakra licitálhatsz legfeljebb.



Predator988
Őrmester
Őrmester
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 9:33
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Predator988 » 2020. január 21., kedd 21:28

Üdv! Így van, buta kérdés volt.
A középkori pecsétgyűrűkről mit tudni? Az érdekelne, hogy jellemzően katonai használatban voltak-e? Úgy tudom, hogy a török-magyar harcok idejéből maradt fenn nagy részük. Jól tudom? Gondolom mind a magyar, mind a török oldalon vannak ilyen leletek. Merthogy a magyar oldalon a kereszt, liliom, törökön a hold és csillagok a jellemző motívumok.
Köszönöm a választ!



Avatar
templomos
Ezredes
Ezredes
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2015. június 27., szombat 21:05
Tartózkodási hely: Heves-megye
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: templomos » 2020. január 22., szerda 8:30

Predator988 írta:
2020. január 21., kedd 21:28
Üdv! Így van, buta kérdés volt.
A középkori pecsétgyűrűkről mit tudni? Az érdekelne, hogy jellemzően katonai használatban voltak-e? Úgy tudom, hogy a török-magyar harcok idejéből maradt fenn nagy részük. Jól tudom? Gondolom mind a magyar, mind a török oldalon vannak ilyen leletek. Merthogy a magyar oldalon a kereszt, liliom, törökön a hold és csillagok a jellemző motívumok.
Köszönöm a választ!
[/quo
Nos a liliomos motívumok a kora árpád kortól a török korig voltak jellemzőek számos variáció létezett liliom ,kettős keresztes vagy az élet fája motívum..stb később már variálták vésett köriratok és gyöngysor keretesek voltak,bár az vésett írás olvashatatlanok voltak.De erről 20 oldalt is lehetne írni,még annyit a törökök is hoztak be gyűrűt magukkal általában rövid fohászok,vagy a neve szerepelt rajta bár nagy része írástudatlan volt és motívumokkal variálták a mintákat.Nos a kérdés a csillag Hold ábra ...szerintem a csillag félhold motívumok II.András pecsétjén tűnt fel előszőr,majd utánna IV.Ottó is átvette ezt a mintát a Szlavón pénzek hatására is, nézz meg egy szlavón érmét ott vannak rajta.És ezt használták pecsétképként a 13.században liliom,kettőskereszt..stb variációként utánna a 14-15 sz. már ritkább volt ezek kombinálásos ábrázolása..de a kettős kereszt sokáig megmaradt..de az már egy másik téma.



Avatar
kanbagoly
Tábornok
Tábornok
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2015. június 29., hétfő 15:54
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: kanbagoly » 2020. január 22., szerda 19:54

Predator988 írta:
2020. január 21., kedd 21:28
Üdv! Így van, buta kérdés volt.
A középkori pecsétgyűrűkről mit tudni? Az érdekelne, hogy jellemzően katonai használatban voltak-e? Úgy tudom, hogy a török-magyar harcok idejéből maradt fenn nagy részük. Jól tudom? Gondolom mind a magyar, mind a török oldalon vannak ilyen leletek. Merthogy a magyar oldalon a kereszt, liliom, törökön a hold és csillagok a jellemző motívumok.
Köszönöm a választ!
A liliom árpád-kori. A hold/csillag általában máriát és a kisdedet szimbolizálja. Az, hogy katonai használatban voltak szintén nem állja a helyét. Inkább csak sok volt a másodszülött kisnemes aki nem örökölt semmit, ezért katonának álltak hogy eltengessék életüket. Nekik általában volt pecsétgyűrűjük.


"A nagy világon e kivűl
Nincsen számodra hely;
Áldjon vagy verjen sors keze;
Itt élned, halnod kell." ..itt és nem nyugaton!

Schatzi89
Tizedes
Tizedes
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2020. január 23., csütörtök 7:44
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Schatzi89 » 2020. január 23., csütörtök 8:48

Sziasztok!

Örülök, hogy még működik a honlap!
Szeretném, ha egy régész válaszolna :)

A kérdésem, hogy az alábbi linken mutatott kerámiáknak milyen megfelelői voltak Kárpát-medence középkorában.
Ha jól olvastam ezek vizes kancsók. Érdekesnek tartom a kerámia eszközök fejlődését, ezen vizeskancsók fejlődését, jellemzőjük a kiöntő alakulását.

Ez alábbi darabokon a lyukacsos kiöntő "helyi megfelelőjére" vagyok kiváncsi. Örülnék képeknek, vagy bárminek ahol hasonló darabokról szerezhetek ismeretet.

https://i.postimg.cc/c1fB8HRT/IMG-20200123-084427.png

https://i.postimg.cc/6pM05mrX/IMG-20200123-084449.png

https://i.postimg.cc/xd3K7bcd/z24843187 ... dze-do.jpg

https://i.postimg.cc/rFTqy0mT/51-FDfc-NDIn-L.jpg

Tudom ez utóbbi nem lyukacsos kiöntő, de talán formában közelebb áll közép kelet Európához.
Köszönöm előre a segítséget mindenkinek.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Schatzi89 2020. január 23., csütörtök 20:03-kor.



Predator988
Őrmester
Őrmester
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 9:33
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Predator988 » 2020. január 23., csütörtök 11:08

Üdv!
Még egy kérdésem adódott. Egy helyi kiállításon láttam egy római kori érmékkel foglalkozó árust, akinél szép nagy római pénzeket/medálokat lehetett venni. Ezek átmérője nagyobb volt, mint 3 cm. Tudtommal ezek utánveretek lehettek, mert ahogy olvastam, a legnagyobb római kori pénzek átmérője nem haladta meg a 3 cm-t. Súlyban viszont nagy a különbség a pénzek között. Melyik az a legnagyobb átmérőjű római kori pénztípus (dupondius, AS, sestertius stb.), ami nem hamisítvány/utánveret? Ilyent szeretnék majd vásárolni. Elsősorban a császárkori római pénzek érdekelnek. Megírná valaki azt is, hogy ennek a pénztípusnak mekkora az átmérője? Köszönöm!



Szabó. J. Z.
Hadnagy
Hadnagy
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2020. január 2., csütörtök 18:15
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Szabó. J. Z. » 2020. január 23., csütörtök 19:46

Én azt nem értem hogy hogyan lehetséges az hogy legálisan árulják sok online webhelyen az eredeti romai és kelta érméket, mivel ezek ugyszint valahogyan kikerültek a földből....



allando
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2016. szeptember 7., szerda 20:16
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: allando » 2020. január 23., csütörtök 20:07

Jaj, neeeeee.
Kezdunk rossz iranyba menni.
Es ha nem foldbol hanem egy romos padlasrol?
Vagy orokolte valaki?
Ne firtassuk.
Ennyi.
A torveny nem tiltja es ezzel zarjuk is le ezt a temat...
Szabó. J. Z. írta:
2020. január 23., csütörtök 19:46
Én azt nem értem hogy hogyan lehetséges az hogy legálisan árulják sok online webhelyen az eredeti romai és kelta érméket, mivel ezek ugyszint valahogyan kikerültek a földből....


An unidentified coin is a piece of metal. An identified coin is a piece of history.
Kb magyarul: Egy azonosítatlan érme, csak egy darab fém - egy azonosított érme egy darab történelem.

Avatar
András76
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2017. június 14., szerda 10:57
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: András76 » 2020. január 23., csütörtök 20:42

Szabó. J. Z. írta:
2020. január 23., csütörtök 19:46
Én azt nem értem hogy hogyan lehetséges az hogy legálisan árulják sok online webhelyen az eredeti romai és kelta érméket, mivel ezek ugyszint valahogyan kikerültek a földből....
.....,hogy árulják az egy dolog, hogy legális az meg ?-es.!?
Függ az adott ország kulturális törvényeitől, hogy árulhatod e vagy sem,...de inkább nem !!!



Predator988
Őrmester
Őrmester
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 9:33
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Predator988 » 2020. január 24., péntek 7:40

Ha külföldről szerzi be, miért ne árulhatná nálunk? Várom a választ a kérdésemre. Köszönöm!



Predator988
Őrmester
Őrmester
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 9:33
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Predator988 » 2020. január 24., péntek 7:46

Egyébként én csak megbízható helyről, ellenőrzött oldalakról vásárolok ilyesmit. Akik teljesen feddhetetlenek. Azért is, mert láttam már olyant neten, hogy a biztos urak megjelentek a vásárló lakása előtt és kérték a vásárolt érmeket, hogy az állami múzeumnak vigyék ellenszolgáltatás nélkül. Ugyanis kiderült, hogy akitől vette az illető, az fémkeresővel találta meg az állami tulajdonú földben... Jobb a mások hibáján tanulni.



Avatar
András76
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2017. június 14., szerda 10:57
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: András76 » 2020. január 24., péntek 8:30

Predator988 írta:
2020. január 24., péntek 7:40
Ha külföldről szerzi be, miért ne árulhatná nálunk? Várom a választ a kérdésemre. Köszönöm!
.....nos, ha pl egy arany 2 escudosrol lenne szó amit 1535
verettek s az illető spanyol állami hitelesítő okirattal rendelkezik az érmét illetően, hogy az nem magyar földből lett kiásva ,....akkor talán értékesítheti ! Ez csak privát vélemény...



unikornis
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2017. július 30., vasárnap 18:30
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: unikornis » 2020. január 24., péntek 9:15

András76 írta:
2020. január 24., péntek 8:30
Predator988 írta:
2020. január 24., péntek 7:40
Ha külföldről szerzi be, miért ne árulhatná nálunk? Várom a választ a kérdésemre. Köszönöm!
.....nos, ha pl egy arany 2 escudosrol lenne szó amit 1535
verettek s az illető spanyol állami hitelesítő okirattal rendelkezik az érmét illetően, hogy az nem magyar földből lett kiásva ,....akkor talán értékesítheti ! Ez csak privát vélemény...
Ugyan miért ne értékesíthetné, ha nem védett műkincs? Érme-ékszer-kerámia-kép gyűjtemények már évszázadok óta vannak az emberek bírtokában, és akkor nem adhatna el senki semmit, még a családi ezüst evőkészlelet se, ha nincsen vele már mit enni. Az meg teljesen más, ha valami a védett műkincs kategóriába tartozik, de annak is meg van a módja, hogyan lehet-adni venni, és milyen engedélyek szükségesek hozzá. Ha mindent betíltanának, egyetlen aukciósház, érmebolt meg online adásvétellel foglalkozó oldal sem működhetne, ami az államnak lenne a legrosszabb, mert hatalmas adó bevételtől esnének el.



Avatar
András76
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2017. június 14., szerda 10:57
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: András76 » 2020. január 24., péntek 18:36

unikornis írta:
2020. január 24., péntek 9:15
András76 írta:
2020. január 24., péntek 8:30
Predator988 írta:
2020. január 24., péntek 7:40
Ha külföldről szerzi be, miért ne árulhatná nálunk? Várom a választ a kérdésemre. Köszönöm!
.....nos, ha pl egy arany 2 escudosrol lenne szó amit 1535
verettek s az illető spanyol állami hitelesítő okirattal rendelkezik az érmét illetően, hogy az nem magyar földből lett kiásva ,....akkor talán értékesítheti ! Ez csak privát vélemény...
Ugyan miért ne értékesíthetné, ha nem védett műkincs? Érme-ékszer-kerámia-kép gyűjtemények már évszázadok óta vannak az emberek bírtokában, és akkor nem adhatna el senki semmit, még a családi ezüst evőkészlelet se, ha nincsen vele már mit enni. Az meg teljesen más, ha valami a védett műkincs kategóriába tartozik, de annak is meg van a módja, hogyan lehet-adni venni, és milyen engedélyek szükségesek hozzá. Ha mindent betíltanának, egyetlen aukciósház, érmebolt meg online adásvétellel foglalkozó oldal sem működhetne, ami az államnak lenne a legrosszabb, mert hatalmas adó bevételtől esnének el.
Igen persze, mint sokminden másban ebben is vannak kiskapuk...



Avatar
András76
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2017. június 14., szerda 10:57
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: András76 » 2020. február 24., hétfő 19:36

Üdv
Egy kis segítséget szeretnék kérni, ...talán valaki(régész) aki tudja, hogy a Mária Terézia bronz dênárján mi a jelentősége a nyitott és a zárt koronának ?
Köszönöm !
Kép



Avatar
kanbagoly
Tábornok
Tábornok
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2015. június 29., hétfő 15:54
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: kanbagoly » 2020. február 27., csütörtök 8:03

András76 írta:
2020. február 24., hétfő 19:36
Üdv
Egy kis segítséget szeretnék kérni, ...talán valaki(régész) aki tudja, hogy a Mária Terézia bronz dênárján mi a jelentősége a nyitott és a zárt koronának ?
Köszönöm !
Kép
A zárt koronás későbbi tipus, de ehhez nem sok köze van a régészeknek, mert nem régészeti korú. Bocsi, hogy beleokoskodtam nem vagyok régész de ha rájuk vársz még várhatsz egy darabig.


"A nagy világon e kivűl
Nincsen számodra hely;
Áldjon vagy verjen sors keze;
Itt élned, halnod kell." ..itt és nem nyugaton!

Avatar
András76
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2017. június 14., szerda 10:57
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: András76 » 2020. február 27., csütörtök 15:43

kanbagoly írta:
2020. február 27., csütörtök 8:03
András76 írta:
2020. február 24., hétfő 19:36
Üdv
Egy kis segítséget szeretnék kérni, ...talán valaki(régész) aki tudja, hogy a Mária Terézia bronz dênárján mi a jelentősége a nyitott és a zárt koronának ?
Köszönöm !
Kép
A zárt koronás későbbi tipus, de ehhez nem sok köze van a régészeknek, mert nem régészeti korú. Bocsi, hogy beleokoskodtam nem vagyok régész de ha rájuk vársz még várhatsz egy darabig.
Köszönöm
...csak azért tettem be ide is mert a " segítség" topicban senki sem reagált rá.



vivid12
Százados
Százados
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2015. július 19., vasárnap 9:11
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: vivid12 » 2020. március 26., csütörtök 7:05

Üdv..
A kurgánoknál mennyire volt jellemző a "kamrás" temetkezés gondolok itt akár téglával/kővel vagy fával kirakott/kialakított "kamrákra"
Vagy csak a nagyon jelentős embereket temették így ? vagy hogy kell ezt elképzelni ?
Mert youtubon láttam több ásatást Kurgánokról és nem mindegyik volt "kamrás" temetkezés

válaszokat köszönöm



Csuvi
Százados
Százados
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2015. október 28., szerda 11:42
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Csuvi » 2020. augusztus 25., kedd 10:44

Üdv, a minap találtam pár csereptoredeket egy érdekes helyen, nem túl sok volt a környéken de azer elofordul teglatormelekkel s habarcsal együtt. Semmilyen infót nem találtam a hellyel kapcsolatban így gőzöm sincs a helyiség korát beloni... Így hazahoztam pár csereptoredeket hátha be tudja valaki lőni nekem a korát bár így fotóról gondolom nehéz lesz. Előre is köszönöm :)
Kép

Kép

Kép



Válasz küldése Előző témaKövetkező téma