Kép
Hírek:
- Négy videó Cobra XT témában: https://www.youtube.com/@Feri69/videos
- Néha átmenetileg fel kell függeszteni az automatikus azonnali regisztrálást, mivel a fórumot és a honlapot többször érte már támadás, pl. kamu nickek sorozatos regisztrálásával. Ilyenkor is működik a regiszráció, de meg kell várni az admin jóváhagyást.
- A fórum levelezőrendszere újra működik. Újra lehet a továbbiakban e-mailt küldeni egymásnak. Ehhez az illető nickjére kell kattintani, majd a megjelenő listában az e-mail küldésére. A levelezőrendszer elküldi az e-mailt, amihez válaszcímként a küldőnek az itt megadott e-mail címét is mellékeli.
-A fórum és honlap adatátvitele titkosított, ezért a teljes webcím ezentúl nem http-vel, hanem https-sel kezdődik. Ezért a fórum még biztonságosabb lett.
-Az új regisztrációk a továbbiakban azonnal aktívak és azonnal be is lehet lépni a fórumba a megadott nicknévvel és jelszóval.

Régész válaszol

marika
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: marika » 2016. január 10., vasárnap 16:05

Napok óta azon agyalok ki lehet a topikban a régész, de az istennek sem tudok rájönni!? =))



Avatar
Garou
Százados
Százados
Hozzászólások: 136
Csatlakozott: 2015. július 1., szerda 21:15
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Garou » 2016. január 10., vasárnap 16:25

marika írta:Napok óta azon agyalok ki lehet a topikban a régész, de az istennek sem tudok rájönni!? =))
Hát mindenki. :mrgreen:



buktaede
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: buktaede » 2016. január 10., vasárnap 17:49

Hi!
Az előző fórumon volt egy, talán "medieval" néven regelve. Jelenléte, tanácsai, segítsége hasznos volt. Azonban az új törvény óta ha van is, valahogy meg kívánja tartani az inkognitóját. Kár...



kutakodo
Hadnagy
Hadnagy
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2015. június 29., hétfő 12:20
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: kutakodo » 2016. január 10., vasárnap 18:34

buktaede írta:Hi!
Az előző fórumon volt egy, talán "medieval" néven regelve. Jelenléte, tanácsai, segítsége hasznos volt. Azonban az új törvény óta ha van is, valahogy meg kívánja tartani az inkognitóját. Kár...
Na és sivataglakó!Aki tudja ki ő az tudja.Én nem írom ki mert talán nem véletlen "nincs itt"! :!:
Vagy itt van!? :?:


"Ember lelkű földeken sétál gyöngy tekintetem,titkos madárral sűrűbe száll,
Ha érthetnélek süllyedő ólomszívű múlt idő elmondanád,hogy van hazám..."

The Great Rat
Hadnagy
Hadnagy
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2015. június 28., vasárnap 7:41
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: The Great Rat » 2016. január 10., vasárnap 20:39

kutakodo írta:
buktaede írta:Hi!
Az előző fórumon volt egy, talán "medieval" néven regelve. Jelenléte, tanácsai, segítsége hasznos volt. Azonban az új törvény óta ha van is, valahogy meg kívánja tartani az inkognitóját. Kár...
Na és sivataglakó!Aki tudja ki ő az tudja.Én nem írom ki mert talán nem véletlen "nincs itt"! :!:
Vagy itt van!? :?:
Nem érdemes érdeklődni, mert kezdünk ott tartani mint a tetves indexes fórum, mint tudásban és emberekben. A régi fórumon ismertünk mindenkit kaptunk tanácsokat és megválaszolták kérdéseinket. Most csak a fikázás és ki ha én nem vagyok a ka.d be a fa..om- van. Aki ki jár és csinálja az nem írogat és vannak a sz gépen keresgélők akiknek a gépe 500cm-ről hozza a 2 fillérest.
Nem véletlen hogy az aki TUD az már nem segít, látják Ők is a dolgot.
Egyébként is 90% szerencse 5% gép 5% tudás ennyi.... nincs min vitatkozni.

Uff A nagy Patkány

U.I.: ne offuljuk szét a topicot!!



rocco
Százados
Százados
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2015. június 29., hétfő 18:12
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: rocco » 2016. január 10., vasárnap 21:02

[quote="akárki szalámi"]Epistola az ismeretlen régészhez

A régész
olyan,
minden érdekli,
mit mondasz, de felbosszantja, mit eléje hordasz.

A régész oly, ki
látja íróasztala porát,
de kevéssé látja a
mezők, s erdők
harmatát.

Tudomány szolgája ő,
gondolkodik, elmélkedik
kutat, de nem biztos, hogy szereti
ha kontár keresztezi az utat.

Feladata sokszor kényszer,
nem azt túrja mi kénye, s kedve
szerint néki kell..

Munkája vala megérteni miről tárgyak mesélnek,
de nem csupán a tárgyak,
a rétegek melyben leletnek is
regélnek..

jobb lenne tán nékik, ha
nem kupolás palota ostobái
szabnák dolgukat, de agyuk s szívük
szerint láthatnák az múlti sorsokat

S ti kik neves útodi vagytok
az bölcs Hérodotosznak,
fogadjátok segítő kezeit az sártúró
bolondoknak...[/quote
Ez nagyon költői volt!!!



Avatar
billybad74
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2015. július 4., szombat 5:56
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: billybad74 » 2016. január 11., hétfő 8:28

The Great Rat írta:
kutakodo írta:
buktaede írta:Hi!
Az előző fórumon volt egy, talán "medieval" néven regelve. Jelenléte, tanácsai, segítsége hasznos volt. Azonban az új törvény óta ha van is, valahogy meg kívánja tartani az inkognitóját. Kár...
Na és sivataglakó!Aki tudja ki ő az tudja.Én nem írom ki mert talán nem véletlen "nincs itt"! :!:
Vagy itt van!? :?:
Nem érdemes érdeklődni, mert kezdünk ott tartani mint a tetves indexes fórum, mint tudásban és emberekben. A régi fórumon ismertünk mindenkit kaptunk tanácsokat és megválaszolták kérdéseinket. Most csak a fikázás és ki ha én nem vagyok a ka.d be a fa..om- van. Aki ki jár és csinálja az nem írogat és vannak a sz gépen keresgélők akiknek a gépe 500cm-ről hozza a 2 fillérest.
Nem véletlen hogy az aki TUD az már nem segít, látják Ők is a dolgot.
Egyébként is 90% szerencse 5% gép 5% tudás ennyi.... nincs min vitatkozni.

Uff A nagy Patkány

U.I.: ne offuljuk szét a topicot!!
Nálad az igazság!


Nem számít hány éves vagy,mennyi pénzed van,mekkora a hatalmad,mit értél el...
Ha anyád megkérdi,hogy miért nincs papucs a lábadon úgyis összeszarod magad...

kutakodo
Hadnagy
Hadnagy
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2015. június 29., hétfő 12:20
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: kutakodo » 2016. január 11., hétfő 9:06

The Great Rat írta:
kutakodo írta:
buktaede írta:Hi!
Az előző fórumon volt egy, talán "medieval" néven regelve. Jelenléte, tanácsai, segítsége hasznos volt. Azonban az új törvény óta ha van is, valahogy meg kívánja tartani az inkognitóját. Kár...
Na és sivataglakó!Aki tudja ki ő az tudja.Én nem írom ki mert talán nem véletlen "nincs itt"! :!:
Vagy itt van!? :?:
Nem érdemes érdeklődni, mert kezdünk ott tartani mint a tetves indexes fórum, mint tudásban és emberekben. A régi fórumon ismertünk mindenkit kaptunk tanácsokat és megválaszolták kérdéseinket. Most csak a fikázás és ki ha én nem vagyok a ka.d be a fa..om- van. Aki ki jár és csinálja az nem írogat és vannak a sz gépen keresgélők akiknek a gépe 500cm-ről hozza a 2 fillérest.
Nem véletlen hogy az aki TUD az már nem segít, látják Ők is a dolgot.
Egyébként is 90% szerencse 5% gép 5% tudás ennyi.... nincs min vitatkozni.

Uff A nagy Patkány

U.I.: ne offuljuk szét a topicot!!
Sziasztok(szia Patkány kolléga)!
Igazad van sok mindenben!Az új tagok már úgysem tudják meg mi volt a régi fórumon.Szép volt,jó volt,más világ lett.Sajnos.
És szerintem amit ide bárki is ír az nem a topic szétoffolása!Mert a topic szerintem teljesen fölösleges!Végigfutottam gyorsan az egészet(nem volt sok idő)!És azt vettem észre,hogy a régész SAJNOS már nem válaszol!


"Ember lelkű földeken sétál gyöngy tekintetem,titkos madárral sűrűbe száll,
Ha érthetnélek süllyedő ólomszívű múlt idő elmondanád,hogy van hazám..."

Procol Harum
Százados
Százados
Hozzászólások: 83
Csatlakozott: 2015. szeptember 29., kedd 17:15
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Procol Harum » 2016. január 11., hétfő 20:02

Kár. Nagyon hasznos lenne ha régészek is írnának. Ezek szerint romlott a viszony :( Ezért akarják a szigorításokat. Vagy azért romlott mert szigorítanak?


A Whiter Shade of Pale

szigetlako
Őrmester
Őrmester
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2015. június 28., vasárnap 14:42
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: szigetlako » 2016. január 12., kedd 19:20

Tegyetek csak fel valami ,,olyat,, biztos hogy válaszolnak :) ha nem is ide de a postaládába megy majd pár levél ;)



Gabor
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 314
Csatlakozott: 2015. június 27., szombat 13:52
Tartózkodási hely: Baranya
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Gabor » 2016. január 15., péntek 13:57

doi35 írta:
Gabor írta:
Ibn írta:Na megint csak vitatema lett a dologbol,de azert en meg egy dolgot nemertek,fontos a lelohej pontos beazonosittasa,es a korulotte levo foldreteg vizsgallasa is,akkor mar csak egyet nemertek,a traktorok miert szanthatnak?mutragyak meg szetmarjak a femet.ez egy sima kerdes necsinaljatok belolle vitat csak en nemertem miert engednek szantani a flldeken.

Védett területeken korlátozva van a termőföldművelés, különben meg 30cm-re mennek le a mélyszántásnál(a nem védett területen), az újabb komolyabb gépek mélyebbre "látnak" , mint amilyen mélyre az eke megy szerintem.

Én mezőgazdasági végzettséggel rendelkezem első sorban és hidd el megy az a 30cm simán sok esetben 40-45cm-re is!

Csak azt már nem mélyszántásnak hívják.



Avatar
Ryne2
Lengető
Lengető
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016. január 9., szombat 7:39
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Ryne2 » 2016. január 15., péntek 15:51

Igazából itt nem is teljesen a szántással vagy annak mélységével van a gond(igaz sok leletet feldarabolnak az ekék és különböző lazítók) de a műtrágya mindent visz, semmi sem ússza meg és mélységtől független mert a csapadékvízzel bemosódik!


Explorer 2 + Platypus

Ibn
Százados
Százados
Hozzászólások: 135
Csatlakozott: 2015. december 5., szombat 19:31
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Ibn » 2016. január 25., hétfő 20:05

Na most akkor van itt igazi régész vagy nincs itt igazi régész.



Timber
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2016. január 8., péntek 11:26
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Timber » 2016. január 26., kedd 12:15

Ibn írta:Na most akkor van itt igazi régész vagy nincs itt igazi régész.
Biztosan vannak. Az lehet, hogy olvassák amit írunk, de ők nem írnak. Mért állnának szóba ilyen "bűnözőkkel"?



Brumi
Őrmester
Őrmester
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2015. június 30., kedd 8:44
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Brumi » 2016. január 26., kedd 12:43

Szerintem inkább az ezt találtam rovat érdekli őket. Talán UL69, igen, ő lehet, hogy az.



ul69
Ezredes
Ezredes
Hozzászólások: 594
Csatlakozott: 2015. július 1., szerda 18:48
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: ul69 » 2016. január 26., kedd 14:51

Brumi írta:Szerintem inkább az ezt találtam rovat érdekli őket. Talán UL69, igen, ő lehet, hogy az.
akár lehetek régész ha ennyire akarod :D aranyat ezüstöt leadhatjátok nálam.vállon veregetést én is tudok adni érte :D



buktaede
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: buktaede » 2016. január 26., kedd 19:23

És ugye, hogy ugye?

Sokáig kerestem az igazságot itt a fórum sorai között olvasgatva. Eddig kellet várnom a felvilágosulásig. De megérte, mert most már tudom: megélhetési keresős = régész.

Köszönöm! =)) =)) =))

(ugyan megígértem, hogy nem poénkodok többet, de ezt a magas labdát...) Ha kell, szívesen elmagyarázom...



Bobbácsi
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2015. június 27., szombat 15:34
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Bobbácsi » 2016. január 26., kedd 20:03

Majd kapsz a fejedre megint! :))



Avatar
NighthuNter
Tizedes
Tizedes
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2015. augusztus 31., hétfő 16:25
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: NighthuNter » 2016. február 2., kedd 9:21

Piszkalja csorom mindeg, "talajmuveles" a szoc rendszer talajmuvelese nagyon durva dolgokat alkotott a talajjal, szonelkul szethordott " kurganok" remelem jol irom, azokat a dombokat irom igy amik a varos es a falu hatart orzik, nalunk az idosek roviden orzoknek hivjak." nalunk mai napig neki mennek tololappal a gazdak hatha lelnek valamit" egy ket szantas es a kovetkezo terepjarasnal betudva a mezogazdasagi megmuvelest kissebbnek irjak a regeszek a dombot.,vagy azt hiszem 30 cm a felszanthato melyseg vedet teruleten 100 bol 2 gazda betartja , na nalunk senki .45 ig ahogy irva lett az elobb ba is csuszik..ha a regeszek eves szinten szamolna 2 szantasal max akkor 5 ev alatt ez hanyszor fordul + ba menyi baronat, tarcsat, talajmarot ez rotakapa tagos traktorra szerelt verzio, erosebb torzsas termesnel talajig engedett fukaszat kap, ami raadasul paritya kent lovi ki a talaj felso reszet, menekultem mar elolle ejszaka," nem vicces" Na itt annyira osszekeveredik a talaj egyreszt a hejen se marad, haztaji tragyakihordasrol nem beszeltem120-150 cm leengedett talajlazitorol se,csak nezetek egyszer vegig egy ilyet ezen a talajon miert nem engedett keresozni, mert itt akkora talajkeveredes hogy ezt regesz meg nem matatja,en fultanu de szemtanu is van , ezt a regesz is kitalicskazza."pl szedtem ki palinkaskupakbol denart, regi pepsis kupakbol romai koves gyurut" kozbe szo neerje a hazelejet muzeumban megtekintheto . meg egy szo melo utan nem akarom sajnaltatni magam. Ki as le 45 cm melyebre szelektalva.leg aktivabb napon is csak 83 lyukat tolok , ha igy szamolom minden 500 dikra talan egyszer. Egyebkent meg ha melyseg zavarja a regeszeket, miert nem tiltjak be azon femkeresoket amik oket zavarjak, es adjak meg azt a valasztekot amik nekik jok, hetkoznapi emberek szamara," mert egy valamivel egyet ertek 45 cm mejebb dolgokhoz semmi kozunk,ugyan igy varak, egyeb romok,kastelyok, muemlekvedelmi helyek, es a valoban tisztesegesen kezelt szantok, osgyepek, es szantasra sem hasznalhato vedett legelohelyek, kurganok. ha meg 45 cm melyebbre csuszunk a tobbi retenett teruleten helyszint jegyezve leadjuk.Ez igy nem lenne ertelmes? "Egyebkent kell regesz es JOJJJOn Is! telefonrol irok nehezkes.
szep idot nektek es sok szep talalato sracok"


:!! "Lengetni késő délutánból éjszakába" ;)) 8-x

Avatar
Prowler
Százados
Százados
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2015. június 26., péntek 22:57
Tartózkodási hely: A hold sötét oldala!
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Prowler » 2016. február 2., kedd 23:49

Én ezt a keresőzést egy olyan keresőzési napló félével oldanám meg,mint a horgászoknak van a fogási napló.
Év elején kiváltod,ha mész lengetni beírod a koordinátákat,hogy hol voltál,mit találtál.Ha jön a rendőr,halőr,mezőőr,leellenőriz beírja,hogy mit talált nálad.Ezt havonta be kellene mutatnod az illetékes múzeumnál,(ők dokumentálnák,hogy merre jártál )és egyben le is adnád amit találtál.Ennyi.


Amit ma meglengethetsz,ne halaszd holnapra!

Avatar
kanbagoly
Tábornok
Tábornok
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2015. június 29., hétfő 15:54
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: kanbagoly » 2016. február 3., szerda 8:34

Prowler írta:Én ezt a keresőzést egy olyan keresőzési napló félével oldanám meg,mint a horgászoknak van a fogási napló.
Év elején kiváltod,ha mész lengetni beírod a koordinátákat,hogy hol voltál,mit találtál.Ha jön a rendőr,halőr,mezőőr,leellenőriz beírja,hogy mit talált nálad.Ezt havonta be kellene mutatnod az illetékes múzeumnál,(ők dokumentálnák,hogy merre jártál )és egyben le is adnád amit találtál.Ennyi.
Ez nagyjából így is működik, csak nincs formai követelmény vagyis fogási napló. Akinek van GPS-e az nyomkodja a gombokat és menti, akinek nincs, az telefonra töltött programból nézi a koordikat és kockás füzetbe jegyzetel. Aztán el kell juttatni a leleteket az adatokkal a kapcsolattartónak.


"A nagy világon e kivűl
Nincsen számodra hely;
Áldjon vagy verjen sors keze;
Itt élned, halnod kell." ..itt és nem nyugaton!

KincskeresőKisködmön
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: KincskeresőKisködmön » 2016. május 20., péntek 8:43

Tisztelt régész Hölgyek és Urak !
Amennyiben látogatják ezt a fórumot, úgy szakmai választ és jogszabály magyarázatot kérnék az újságírás oldalon felvetett kérdésemre.
Fáradozásukat előre is köszönöm.



Predator988
Őrmester
Őrmester
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 9:33
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Predator988 » 2020. január 21., kedd 8:59

Üdv!
Érdeklődnék, hogy ez a comb morion tényleg középkori-e, vagy színházi másolat volt? Köszönöm!
https://www.vatera.hu/kozepkori-sisak-m ... 00674.html



Avatar
templomos
Ezredes
Ezredes
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2015. június 27., szombat 21:05
Tartózkodási hely: Heves-megye
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: templomos » 2020. január 21., kedd 13:22

Predator988 írta:
2020. január 21., kedd 8:59
Üdv!
Érdeklődnék, hogy ez a comb morion tényleg középkori-e, vagy színházi másolat volt? Köszönöm!
https://www.vatera.hu/kozepkori-sisak-m ... 00674.html
Nem vagyok régész ,de ez replika...szerintem Spanyol forma :think:



Archer
Hadnagy
Hadnagy
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2015. október 12., hétfő 13:37
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Archer » 2020. január 21., kedd 19:35

templomos írta:
2020. január 21., kedd 13:22
Predator988 írta:
2020. január 21., kedd 8:59
Üdv!
Érdeklődnék, hogy ez a comb morion tényleg középkori-e, vagy színházi másolat volt? Köszönöm!
https://www.vatera.hu/kozepkori-sisak-m ... 00674.html
Nem vagyok régész ,de ez replika...szerintem Spanyol forma :think:
3000 pénzért II. VH rohamsisakra licitálhatsz legfeljebb.



Predator988
Őrmester
Őrmester
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 9:33
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Predator988 » 2020. január 21., kedd 21:28

Üdv! Így van, buta kérdés volt.
A középkori pecsétgyűrűkről mit tudni? Az érdekelne, hogy jellemzően katonai használatban voltak-e? Úgy tudom, hogy a török-magyar harcok idejéből maradt fenn nagy részük. Jól tudom? Gondolom mind a magyar, mind a török oldalon vannak ilyen leletek. Merthogy a magyar oldalon a kereszt, liliom, törökön a hold és csillagok a jellemző motívumok.
Köszönöm a választ!



Avatar
templomos
Ezredes
Ezredes
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2015. június 27., szombat 21:05
Tartózkodási hely: Heves-megye
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: templomos » 2020. január 22., szerda 8:30

Predator988 írta:
2020. január 21., kedd 21:28
Üdv! Így van, buta kérdés volt.
A középkori pecsétgyűrűkről mit tudni? Az érdekelne, hogy jellemzően katonai használatban voltak-e? Úgy tudom, hogy a török-magyar harcok idejéből maradt fenn nagy részük. Jól tudom? Gondolom mind a magyar, mind a török oldalon vannak ilyen leletek. Merthogy a magyar oldalon a kereszt, liliom, törökön a hold és csillagok a jellemző motívumok.
Köszönöm a választ!
[/quo
Nos a liliomos motívumok a kora árpád kortól a török korig voltak jellemzőek számos variáció létezett liliom ,kettős keresztes vagy az élet fája motívum..stb később már variálták vésett köriratok és gyöngysor keretesek voltak,bár az vésett írás olvashatatlanok voltak.De erről 20 oldalt is lehetne írni,még annyit a törökök is hoztak be gyűrűt magukkal általában rövid fohászok,vagy a neve szerepelt rajta bár nagy része írástudatlan volt és motívumokkal variálták a mintákat.Nos a kérdés a csillag Hold ábra ...szerintem a csillag félhold motívumok II.András pecsétjén tűnt fel előszőr,majd utánna IV.Ottó is átvette ezt a mintát a Szlavón pénzek hatására is, nézz meg egy szlavón érmét ott vannak rajta.És ezt használták pecsétképként a 13.században liliom,kettőskereszt..stb variációként utánna a 14-15 sz. már ritkább volt ezek kombinálásos ábrázolása..de a kettős kereszt sokáig megmaradt..de az már egy másik téma.



Avatar
kanbagoly
Tábornok
Tábornok
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2015. június 29., hétfő 15:54
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: kanbagoly » 2020. január 22., szerda 19:54

Predator988 írta:
2020. január 21., kedd 21:28
Üdv! Így van, buta kérdés volt.
A középkori pecsétgyűrűkről mit tudni? Az érdekelne, hogy jellemzően katonai használatban voltak-e? Úgy tudom, hogy a török-magyar harcok idejéből maradt fenn nagy részük. Jól tudom? Gondolom mind a magyar, mind a török oldalon vannak ilyen leletek. Merthogy a magyar oldalon a kereszt, liliom, törökön a hold és csillagok a jellemző motívumok.
Köszönöm a választ!
A liliom árpád-kori. A hold/csillag általában máriát és a kisdedet szimbolizálja. Az, hogy katonai használatban voltak szintén nem állja a helyét. Inkább csak sok volt a másodszülött kisnemes aki nem örökölt semmit, ezért katonának álltak hogy eltengessék életüket. Nekik általában volt pecsétgyűrűjük.


"A nagy világon e kivűl
Nincsen számodra hely;
Áldjon vagy verjen sors keze;
Itt élned, halnod kell." ..itt és nem nyugaton!

Schatzi89
Tizedes
Tizedes
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2020. január 23., csütörtök 7:44
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Schatzi89 » 2020. január 23., csütörtök 8:48

Sziasztok!

Örülök, hogy még működik a honlap!
Szeretném, ha egy régész válaszolna :)

A kérdésem, hogy az alábbi linken mutatott kerámiáknak milyen megfelelői voltak Kárpát-medence középkorában.
Ha jól olvastam ezek vizes kancsók. Érdekesnek tartom a kerámia eszközök fejlődését, ezen vizeskancsók fejlődését, jellemzőjük a kiöntő alakulását.

Ez alábbi darabokon a lyukacsos kiöntő "helyi megfelelőjére" vagyok kiváncsi. Örülnék képeknek, vagy bárminek ahol hasonló darabokról szerezhetek ismeretet.

https://i.postimg.cc/c1fB8HRT/IMG-20200123-084427.png

https://i.postimg.cc/6pM05mrX/IMG-20200123-084449.png

https://i.postimg.cc/xd3K7bcd/z24843187 ... dze-do.jpg

https://i.postimg.cc/rFTqy0mT/51-FDfc-NDIn-L.jpg

Tudom ez utóbbi nem lyukacsos kiöntő, de talán formában közelebb áll közép kelet Európához.
Köszönöm előre a segítséget mindenkinek.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Schatzi89 2020. január 23., csütörtök 20:03-kor.



Predator988
Őrmester
Őrmester
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 9:33
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Predator988 » 2020. január 23., csütörtök 11:08

Üdv!
Még egy kérdésem adódott. Egy helyi kiállításon láttam egy római kori érmékkel foglalkozó árust, akinél szép nagy római pénzeket/medálokat lehetett venni. Ezek átmérője nagyobb volt, mint 3 cm. Tudtommal ezek utánveretek lehettek, mert ahogy olvastam, a legnagyobb római kori pénzek átmérője nem haladta meg a 3 cm-t. Súlyban viszont nagy a különbség a pénzek között. Melyik az a legnagyobb átmérőjű római kori pénztípus (dupondius, AS, sestertius stb.), ami nem hamisítvány/utánveret? Ilyent szeretnék majd vásárolni. Elsősorban a császárkori római pénzek érdekelnek. Megírná valaki azt is, hogy ennek a pénztípusnak mekkora az átmérője? Köszönöm!



Szabó. J. Z.
Hadnagy
Hadnagy
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2020. január 2., csütörtök 18:15
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Szabó. J. Z. » 2020. január 23., csütörtök 19:46

Én azt nem értem hogy hogyan lehetséges az hogy legálisan árulják sok online webhelyen az eredeti romai és kelta érméket, mivel ezek ugyszint valahogyan kikerültek a földből....



allando
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2016. szeptember 7., szerda 20:16
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: allando » 2020. január 23., csütörtök 20:07

Jaj, neeeeee.
Kezdunk rossz iranyba menni.
Es ha nem foldbol hanem egy romos padlasrol?
Vagy orokolte valaki?
Ne firtassuk.
Ennyi.
A torveny nem tiltja es ezzel zarjuk is le ezt a temat...
Szabó. J. Z. írta:
2020. január 23., csütörtök 19:46
Én azt nem értem hogy hogyan lehetséges az hogy legálisan árulják sok online webhelyen az eredeti romai és kelta érméket, mivel ezek ugyszint valahogyan kikerültek a földből....


An unidentified coin is a piece of metal. An identified coin is a piece of history.
Kb magyarul: Egy azonosítatlan érme, csak egy darab fém - egy azonosított érme egy darab történelem.

Avatar
András76
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2017. június 14., szerda 10:57
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: András76 » 2020. január 23., csütörtök 20:42

Szabó. J. Z. írta:
2020. január 23., csütörtök 19:46
Én azt nem értem hogy hogyan lehetséges az hogy legálisan árulják sok online webhelyen az eredeti romai és kelta érméket, mivel ezek ugyszint valahogyan kikerültek a földből....
.....,hogy árulják az egy dolog, hogy legális az meg ?-es.!?
Függ az adott ország kulturális törvényeitől, hogy árulhatod e vagy sem,...de inkább nem !!!



Predator988
Őrmester
Őrmester
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 9:33
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Predator988 » 2020. január 24., péntek 7:40

Ha külföldről szerzi be, miért ne árulhatná nálunk? Várom a választ a kérdésemre. Köszönöm!



Predator988
Őrmester
Őrmester
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 9:33
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: Predator988 » 2020. január 24., péntek 7:46

Egyébként én csak megbízható helyről, ellenőrzött oldalakról vásárolok ilyesmit. Akik teljesen feddhetetlenek. Azért is, mert láttam már olyant neten, hogy a biztos urak megjelentek a vásárló lakása előtt és kérték a vásárolt érmeket, hogy az állami múzeumnak vigyék ellenszolgáltatás nélkül. Ugyanis kiderült, hogy akitől vette az illető, az fémkeresővel találta meg az állami tulajdonú földben... Jobb a mások hibáján tanulni.



Avatar
András76
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2017. június 14., szerda 10:57
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: András76 » 2020. január 24., péntek 8:30

Predator988 írta:
2020. január 24., péntek 7:40
Ha külföldről szerzi be, miért ne árulhatná nálunk? Várom a választ a kérdésemre. Köszönöm!
.....nos, ha pl egy arany 2 escudosrol lenne szó amit 1535
verettek s az illető spanyol állami hitelesítő okirattal rendelkezik az érmét illetően, hogy az nem magyar földből lett kiásva ,....akkor talán értékesítheti ! Ez csak privát vélemény...



unikornis
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2017. július 30., vasárnap 18:30
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: unikornis » 2020. január 24., péntek 9:15

András76 írta:
2020. január 24., péntek 8:30
Predator988 írta:
2020. január 24., péntek 7:40
Ha külföldről szerzi be, miért ne árulhatná nálunk? Várom a választ a kérdésemre. Köszönöm!
.....nos, ha pl egy arany 2 escudosrol lenne szó amit 1535
verettek s az illető spanyol állami hitelesítő okirattal rendelkezik az érmét illetően, hogy az nem magyar földből lett kiásva ,....akkor talán értékesítheti ! Ez csak privát vélemény...
Ugyan miért ne értékesíthetné, ha nem védett műkincs? Érme-ékszer-kerámia-kép gyűjtemények már évszázadok óta vannak az emberek bírtokában, és akkor nem adhatna el senki semmit, még a családi ezüst evőkészlelet se, ha nincsen vele már mit enni. Az meg teljesen más, ha valami a védett műkincs kategóriába tartozik, de annak is meg van a módja, hogyan lehet-adni venni, és milyen engedélyek szükségesek hozzá. Ha mindent betíltanának, egyetlen aukciósház, érmebolt meg online adásvétellel foglalkozó oldal sem működhetne, ami az államnak lenne a legrosszabb, mert hatalmas adó bevételtől esnének el.



Avatar
András76
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2017. június 14., szerda 10:57
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: András76 » 2020. január 24., péntek 18:36

unikornis írta:
2020. január 24., péntek 9:15
András76 írta:
2020. január 24., péntek 8:30
Predator988 írta:
2020. január 24., péntek 7:40
Ha külföldről szerzi be, miért ne árulhatná nálunk? Várom a választ a kérdésemre. Köszönöm!
.....nos, ha pl egy arany 2 escudosrol lenne szó amit 1535
verettek s az illető spanyol állami hitelesítő okirattal rendelkezik az érmét illetően, hogy az nem magyar földből lett kiásva ,....akkor talán értékesítheti ! Ez csak privát vélemény...
Ugyan miért ne értékesíthetné, ha nem védett műkincs? Érme-ékszer-kerámia-kép gyűjtemények már évszázadok óta vannak az emberek bírtokában, és akkor nem adhatna el senki semmit, még a családi ezüst evőkészlelet se, ha nincsen vele már mit enni. Az meg teljesen más, ha valami a védett műkincs kategóriába tartozik, de annak is meg van a módja, hogyan lehet-adni venni, és milyen engedélyek szükségesek hozzá. Ha mindent betíltanának, egyetlen aukciósház, érmebolt meg online adásvétellel foglalkozó oldal sem működhetne, ami az államnak lenne a legrosszabb, mert hatalmas adó bevételtől esnének el.
Igen persze, mint sokminden másban ebben is vannak kiskapuk...



Avatar
András76
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2017. június 14., szerda 10:57
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: András76 » 2020. február 24., hétfő 19:36

Üdv
Egy kis segítséget szeretnék kérni, ...talán valaki(régész) aki tudja, hogy a Mária Terézia bronz dênárján mi a jelentősége a nyitott és a zárt koronának ?
Köszönöm !
Kép



Avatar
kanbagoly
Tábornok
Tábornok
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2015. június 29., hétfő 15:54
Status: Offline

Re: Régész válaszol

Hozzászólás Szerző: kanbagoly » 2020. február 27., csütörtök 8:03

András76 írta:
2020. február 24., hétfő 19:36
Üdv
Egy kis segítséget szeretnék kérni, ...talán valaki(régész) aki tudja, hogy a Mária Terézia bronz dênárján mi a jelentősége a nyitott és a zárt koronának ?
Köszönöm !
Kép
A zárt koronás későbbi tipus, de ehhez nem sok köze van a régészeknek, mert nem régészeti korú. Bocsi, hogy beleokoskodtam nem vagyok régész de ha rájuk vársz még várhatsz egy darabig.


"A nagy világon e kivűl
Nincsen számodra hely;
Áldjon vagy verjen sors keze;
Itt élned, halnod kell." ..itt és nem nyugaton!

Válasz küldése Előző témaKövetkező téma