Kép
Hírek:
- Négy videó Cobra XT témában: https://www.youtube.com/@Feri69/videos
- Néha átmenetileg fel kell függeszteni az automatikus azonnali regisztrálást, mivel a fórumot és a honlapot többször érte már támadás, pl. kamu nickek sorozatos regisztrálásával. Ilyenkor is működik a regiszráció, de meg kell várni az admin jóváhagyást.
- A fórum levelezőrendszere újra működik. Újra lehet a továbbiakban e-mailt küldeni egymásnak. Ehhez az illető nickjére kell kattintani, majd a megjelenő listában az e-mail küldésére. A levelezőrendszer elküldi az e-mailt, amihez válaszcímként a küldőnek az itt megadott e-mail címét is mellékeli.
-A fórum és honlap adatátvitele titkosított, ezért a teljes webcím ezentúl nem http-vel, hanem https-sel kezdődik. Ezért a fórum még biztonságosabb lett.
-Az új regisztrációk a továbbiakban azonnal aktívak és azonnal be is lehet lépni a fórumba a megadott nicknévvel és jelszóval.

Aranymosás

Avatar
Virgil Starkwell
Tizedes
Tizedes
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2016. február 21., vasárnap 16:42
Status: Offline

Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Virgil Starkwell » 2016. február 21., vasárnap 18:28

Azt mondják, hogy Dunában, Drávában sok arany van. Amit ki lehet mosni. Teljesen legális állítólag és jóáron átveszik. A vöröses színű részt kell a hordalékból átmosni.
Állítólag 15-20000 Ft egy nap összejön. Fémkeresővel lehet? Lehetnek nagyobb rögök is?
Van valaki itt, aki csinálja, csinálta?


Egyszer egy pszichológus megkérdezte tőlem, hogy malackodásnak tartom-e a szexet. Mire én azt válaszoltam, hogy ha jól csinálják, akkor igen. :obscene-sexualdoggy:

reinold
Százados
Százados
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2015. június 27., szombat 1:13
Tartózkodási hely: Belfast ui:Egy kávára a vendégeim lehettek, ha erre jártok! :D
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: reinold » 2016. február 21., vasárnap 18:37

az elvre én is kíváncsi lennék.
igaz, nem csak egy tálra gondolok, hanem kisipari módszerre is..


Minden embernek alanyi joga, hogy hülye legyen, és sokan élnek is ezzel a jogukkal.Én is! ;)

kopasz79
Százados
Százados
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2015. június 28., vasárnap 22:32
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: kopasz79 » 2016. február 21., vasárnap 18:56

Virgil Starkwell írta:Azt mondják, hogy Dunában, Drávában sok arany van. Amit ki lehet mosni. Teljesen legális állítólag és jóáron átveszik. A vöröses színű részt kell a hordalékból átmosni.
Állítólag 15-20000 Ft egy nap összejön. Fémkeresővel lehet? Lehetnek nagyobb rögök is?
Van valaki itt, aki csinálja, csinálta?
Hát ez érdekes dolog. Ha akkora üzlet lenne akkor miért nem csinálják az emberek? Az állam miért nem foglalkozik vele?... Aztán lehet, hogy van benne valami, de én ezt kétlem - cáfoljon meg valaki :)



akárki szalámi
Hadnagy
Hadnagy
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2015. június 29., hétfő 20:53
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: akárki szalámi » 2016. február 21., vasárnap 19:03



https://www.youtube.com/watch?v=g_zMp9t6-x4

Avatar
Virgil Starkwell
Tizedes
Tizedes
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2016. február 21., vasárnap 16:42
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Virgil Starkwell » 2016. február 21., vasárnap 19:08

A fajsúllyal van összefüggésben. Valahogy rázogatni kell ezt az iszapot a lavórban és az aranyszemcsék feldúsulnak az alján. A vége a kemény, mert higannyal kell kioldani amikor bedúsult, mert az aranyat oldja, a kavicsot pedig nem. A higanyt elpárologtatják tűzön és marad az arany. De van nem higanyos technika is. A higany mérgező :cry:


Egyszer egy pszichológus megkérdezte tőlem, hogy malackodásnak tartom-e a szexet. Mire én azt válaszoltam, hogy ha jól csinálják, akkor igen. :obscene-sexualdoggy:

Ranger67
Százados
Százados
Hozzászólások: 109
Csatlakozott: 2015. július 1., szerda 15:48
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Ranger67 » 2016. február 21., vasárnap 19:10

Virgil Starkwell írta:Azt mondják, hogy Dunában, Drávában sok arany van. Amit ki lehet mosni. Teljesen legális állítólag és jóáron átveszik. A vöröses színű részt kell a hordalékból átmosni.
Állítólag 15-20000 Ft egy nap összejön. Fémkeresővel lehet? Lehetnek nagyobb rögök is?
Van valaki itt, aki csinálja, csinálta?
Tonnánként 1-2 gr, a pikkelyek mérete tized mm. A szabályozások jelentősen befolyásolták az értékes hordalékot, a vöröses szín a gránát miatt van, ilyen nagyobb fajsúlyú anyagokkal dúsúl az Au.
Keresővel ez a mérettartomány nem elérhető, de jó buli. A Dráva, Mura kicsit másabb, ott rovátkolt deszkát használtak, kicsit nagyobb szemcsés méret miatt, akár rögök is lehetnek :D ha hihetûnk a szóbeszédnek.



Gabor
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 314
Csatlakozott: 2015. június 27., szombat 13:52
Tartózkodási hely: Baranya
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Gabor » 2016. február 21., vasárnap 19:52

Virgil Starkwell írta:Azt mondják, hogy Dunában, Drávában sok arany van. Amit ki lehet mosni. Teljesen legális állítólag és jóáron átveszik. A vöröses színű részt kell a hordalékból átmosni.
Állítólag 15-20000 Ft egy nap összejön. Fémkeresővel lehet? Lehetnek nagyobb rögök is?
Van valaki itt, aki csinálja, csinálta?


Szép hagyomány, kemény munka! Ez a napi 20eFt meg mese :lol: Kell aranymosó pad, amire lapátolod a homokot, hagyománynak szép és edzésnek sem rossz ;) Gépesített pad itthon már engedélyköteles szerintem, kézi paddal vagy aranymosó tállal szabad dolgozni. Kb. 5-10 m3 homokban van 1gr arany Dunán jobb helyen, ez 10-20 tonna homok átmosása kb. ;)
https://www.youtube.com/watch?v=DRffR1gW-PM ez a hagyományos kézi öblítéses.
https://www.youtube.com/watch?v=_l6tI1Ecytg itt már modernebb gépesített padokat is láthatsz.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Gabor 2016. február 21., vasárnap 20:05-kor.



kopasz79
Százados
Százados
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2015. június 28., vasárnap 22:32
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: kopasz79 » 2016. február 21., vasárnap 20:00

Ranger67 írta:
Virgil Starkwell írta:Azt mondják, hogy Dunában, Drávában sok arany van. Amit ki lehet mosni. Teljesen legális állítólag és jóáron átveszik. A vöröses színű részt kell a hordalékból átmosni.
Állítólag 15-20000 Ft egy nap összejön. Fémkeresővel lehet? Lehetnek nagyobb rögök is?
Van valaki itt, aki csinálja, csinálta?
Tonnánként 1-2 gr, a pikkelyek mérete tized mm. A szabályozások jelentősen befolyásolták az értékes hordalékot, a vöröses szín a gránát miatt van, ilyen nagyobb fajsúlyú anyagokkal dúsúl az Au.
Keresővel ez a mérettartomány nem elérhető, de jó buli. A Dráva, Mura kicsit másabb, ott rovátkolt deszkát használtak, kicsit nagyobb szemcsés méret miatt, akár rögök is lehetnek :D ha hihetûnk a szóbeszédnek.
...fémkeresőt használni amúgy engedélyhez kötött a M.O.-i "kedves" jogszabályoknak köszönhetően, ha még nem jött volna le [-x - nem bántani akarlak :whistle:
Komolyra fordítva a szót, gondolom a kisodrásoknál, vagy holtágak torkolatánál érdemes lenne ránézni



Ranger67
Százados
Százados
Hozzászólások: 109
Csatlakozott: 2015. július 1., szerda 15:48
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Ranger67 » 2016. február 21., vasárnap 20:21

kopasz79 írta:
Ranger67 írta:
Virgil Starkwell írta:Azt mondják, hogy Dunában, Drávában sok arany van. Amit ki lehet mosni. Teljesen legális állítólag és jóáron átveszik. A vöröses színű részt kell a hordalékból átmosni.
Állítólag 15-20000 Ft egy nap összejön. Fémkeresővel lehet? Lehetnek nagyobb rögök is?
Van valaki itt, aki csinálja, csinálta?
Tonnánként 1-2 gr, a pikkelyek mérete tized mm. A szabályozások jelentősen befolyásolták az értékes hordalékot, a vöröses szín a gránát miatt van, ilyen nagyobb fajsúlyú anyagokkal dúsúl az Au.
Keresővel ez a mérettartomány nem elérhető, de jó buli. A Dráva, Mura kicsit másabb, ott rovátkolt deszkát használtak, kicsit nagyobb szemcsés méret miatt, akár rögök is lehetnek :D ha hihetûnk a szóbeszédnek.
...fémkeresőt használni amúgy engedélyhez kötött a M.O.-i "kedves" jogszabályoknak köszönhetően, ha még nem jött volna le [-x - nem bántani akarlak :whistle:
Komolyra fordítva a szót, gondolom a kisodrásoknál, vagy holtágak torkolatánál érdemes lenne ránézni
Partról a kanyarulat folyás szerinti belső oldalának első- középső szakasza ahol épít a folyó, esetleg terep akadályok mögött. Mindíg rengeteg hematit, magnetIt van mellette /fekete anyag/. Csallóközi aranyászokról sok anyag van, ők voltak a legjobbak, a legkisebb szemcséket is megfogták a posztójukon. De fontos 1 t az kb 1m3 szóval rohadt nagy meló, de nagyon vagány, pénz nincs benne, ha csak nem találsz ki valami csuda jó módszert. Ha a Dunánál élnék biztos rajta lennék....



Yahu
Lengető
Lengető
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016. április 8., péntek 11:43
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Yahu » 2016. április 10., vasárnap 17:00

A Dráva és Mura a macerás, mert természetvédelmi területek és határfolyók. Egyesek szerint, a jelenleg ott található arany már nem közvetlenül az Alpokból, hanem az őshordalékból származik, mivel számtalan vízi erőmű van rajtuk. A Dunára sokan járnak, de akad mosható föveny. Ácsra nem érdemes menni. A helyi erők mindenkinél gyorsabban mossák ki a jó helyeket. Nekem egyszer se sikerült megelőznöm őket.
Magyarországon nem lehet fémkeresővel aranyrögöket találni. A legnagyobb szemcsék mérete alig haladja meg a 2 mm-t. A vastagságuk ennél jóval kevesebb. Létezik egy Goldspear nevű fémdetektor ami képes ilyen apró szemcséket is érzékelni. Szerintem hibás alapelvre épült eszköz. Kizárólag akkor mutatja ki az aranyat, ha közvetlenül érintkezik vele. Ehhez viszont le kell szúrni a gyakran kavicsos talajba. Majd vakon eltalálni egy apró méretű arany szemcsét a homokban. Nekem még akkor se menne, ha látnám a szemcsét.
https://www.youtube.com/watch?v=lrn2tfVBlOo

Valóban lehet foncsorítani (amalgámozni) higannyal, de épp elméjű ember nem csinál ilyet. Sok, kizárólag vizet használó és teljesen biztonságos eszköz létezik az arany tisztítására. Otthonra talán a miller table a legelterjedtebb:
https://www.youtube.com/watch?v=eNXUu12 ... tml5=False

Itt majdnem az összes, aranymosáshoz használt eszközt leírták:
75 ways of gold recovery
http://www.goldivanti.com/files/Gold-Re ... ethods.pdf

Ingyenesen elérhető, magyar könyv az aranymosásról: Uzsoki András: Adalékok az aranymosás történetéhezés technikájához
http://mek.oszk.hu/05900/05985/

1 köbméter:
-víz=1 tonna
-folyami homok=1,4-1,6 tonna
-dunai aranyos föveny=Szárazon minimum 1,8 tonna. Nedvesen több.
Hagyományos padot használva a munka nagy része nem a lapátolás hanem a vízmeregetés. Ezért szoktak szivattyúval mosni.

A gazdaságosságról sokan sokfélét állítanak. Ám tény, sem én, sem a legtöbb hazai aranyász nem adta fel a főállását. Bár akad olyan aki mellékjövedelemért csinálja.



tibike
Tábornok
Tábornok
Hozzászólások: 697
Csatlakozott: 2015. június 27., szombat 8:35
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: tibike » 2016. április 10., vasárnap 18:44

Azért ez az aranymosás nem reménytelen dolog......például voltak hellyek a Dunán, ahol több család vagy az egész faluk megéltek ebből a buliból - igaz 60-80 évvel ezelőtt, de mondjuk a felvidéken már nem nagyon gyakorolják ezt a hobbit, DE a víz, meg az özönvíz MINDIG hord le a hegyekből valamit - no meg egy kiss aranyat is....volt már egypár úgynevezett GOLD keresőm, de mind alig látta az aranyat, de a sima Racer egy 0,1g aranyat lát Air teszben kb 5-7cm-re, ez már nagyon jó eredméhy - pár hete kértem tesztett a Magnummal az aranyra - csak viccelődtek a srácok, de senki nem jelentkezet, hogy csináltam ilyen vagy olyan tesztett az aranyra....még most is vannak illetők, akik nem nagyon akarják bevallani, de jócskán megélnek az aranymosásból.... :D



Yahu
Lengető
Lengető
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016. április 8., péntek 11:43
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Yahu » 2016. április 11., hétfő 12:35

Én róla tudom és még egy párosról sejtem, hogy nem csak kedvtelésből hanem jövedelem kiegészítésért aranyásznak.:
http://mno.hu/szembeszed/igy-kell-ottho ... lt-1237880
Kora ellenére ő az egyik legaktívabb aranyász Ácson. Nem semmi ütemben mos. Kicsit csodálom miatta.
Te ismersz másokat is?



Leopold
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2015. július 28., kedd 18:58
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Leopold » 2016. április 11., hétfő 15:31

ÉN úgy tudom,az aranykeresés-mosás magánszemélynek tilos Mo-on...
tibike írta:Azért ez az aranymosás nem reménytelen dolog......például voltak hellyek a Dunán, ahol több család vagy az egész faluk megéltek ebből a buliból - igaz 60-80 évvel ezelőtt, de mondjuk a felvidéken már nem nagyon gyakorolják ezt a hobbit, DE a víz, meg az özönvíz MINDIG hord le a hegyekből valamit - no meg egy kiss aranyat is....volt már egypár úgynevezett GOLD keresőm, de mind alig látta az aranyat, de a sima Racer egy 0,1g aranyat lát Air teszben kb 5-7cm-re, ez már nagyon jó eredméhy - pár hete kértem tesztett a Magnummal az aranyra - csak viccelődtek a srácok, de senki nem jelentkezet, hogy csináltam ilyen vagy olyan tesztett az aranyra....még most is vannak illetők, akik nem nagyon akarják bevallani, de jócskán megélnek az aranymosásból.... :D



tibike
Tábornok
Tábornok
Hozzászólások: 697
Csatlakozott: 2015. június 27., szombat 8:35
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: tibike » 2016. április 11., hétfő 16:22

Lehet hogy tilos, én felvidéki vagyok....itt szabad, vagyis nincs törvényel meghatározva, tehát ami nincs törvényel betiltva, azt lehett csinálni..... :lol:



Avatar
Simba
Hadnagy
Hadnagy
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2015. november 19., csütörtök 8:36
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Simba » 2016. április 12., kedd 11:55

Én úgy hallottam, hogy ehhez nem kell engedély. Egy olyan műszeres kolléga mondta néhány éve, aki csinálja ezt is és engem is kapacitált, hogy menjünk együtt. De engem ez nem vonz. Kb. 10 ezret keresett vele naponta.



Avatar
Prowler
Százados
Százados
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2015. június 26., péntek 22:57
Tartózkodási hely: A hold sötét oldala!
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Prowler » 2016. április 12., kedd 23:49

Én úgy tudom mederkezelői engedély kell hozzá.


Amit ma meglengethetsz,ne halaszd holnapra!

Leopold
Őrnagy
Őrnagy
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2015. július 28., kedd 18:58
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Leopold » 2016. április 13., szerda 10:49

Nem okoskodni akarok,de logikusan nézve:szerintetek a magyar állam hagyná,h.magánszemély -és még nem is adózva..-,mosogassa az aranyat magának manapság???
Volt egy cikk 1-2 hónapja egy újságban ezzel kapcsolatban és ott írták,h. tilos magánszemélynek aranyat mosni.Nos,lehet,h. csak riogatás volt és ,h.ne legyen konkurencia ezért kérte a riportalany,h. ezt írják,de sztem sem lehet...
Simba írta:Én úgy hallottam, hogy ehhez nem kell engedély. Egy olyan műszeres kolléga mondta néhány éve, aki csinálja ezt is és engem is kapacitált, hogy menjünk együtt. De engem ez nem vonz. Kb. 10 ezret keresett vele naponta.



Avatar
templomos
Ezredes
Ezredes
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2015. június 27., szombat 21:05
Tartózkodási hely: Heves-megye
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: templomos » 2016. április 13., szerda 14:01

Leopold írta:Nem okoskodni akarok,de logikusan nézve:szerintetek a magyar állam hagyná,h.magánszemély -és még nem is adózva..-,mosogassa az aranyat magának manapság???
Volt egy cikk 1-2 hónapja egy újságban ezzel kapcsolatban és ott írták,h. tilos magánszemélynek aranyat mosni.Nos,lehet,h. csak riogatás volt és ,h.ne legyen konkurencia ezért kérte a riportalany,h. ezt írják,de sztem sem lehet...
Simba írta:Én úgy hallottam, hogy ehhez nem kell engedély. Egy olyan műszeres kolléga mondta néhány éve, aki csinálja ezt is és engem is kapacitált, hogy menjünk együtt. De engem ez nem vonz. Kb. 10 ezret keresett vele naponta.
3-éve voltam itt érdemes elmenni ide,ki lehet próbálni az aranymosást a programokon kívül is adnak mindent hozzá.
Bár engem nem vonzott türelmetlen vagyok hozzá :) Telkibányán számos hotel panzió kínál aranymosó túrákat.
Én is otthon hagytam a gépet minek az inkább gyűjtöttem az ásványokat :liar: :lol:
Na tényleg jó kis családi program lehet,egy hosszú hétvégére.

http://www.ezustfenyo.hu/elmenyek



Avatar
Eugen
Százados
Százados
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2015. június 28., vasárnap 19:26
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Eugen » 2016. április 13., szerda 21:10

Azt az egyet ne felejtsetek el, hogy az aranymosás nem csak abból áll, hogy mosunk, hanem utána következő munkákból.
Az arany kiválasztása higannyal, majd a higany kipréselése szarvasbőrön keresztül és utána az elpárologtatása a maradék higanynak, hogy a kapott arany megközelítse a 24 karátot.
Bizony kemény munka egy köbméter folyami homokból egy - két gramm tiszta aranyat kinyerni.
Eddig én is csináltam, de csak kedvtelésből, sőt még csapdát is telepítettem.
Akinek van energiája, ideje na meg ereje hát hajrá!



Yahu
Lengető
Lengető
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016. április 8., péntek 11:43
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Yahu » 2016. április 13., szerda 23:23

Erre a csapdázásra kíváncsi lennék ha nem titok. Hogyan csinálod? Annyit tudok róla, hogy régen kimosták a parton talált tetemek bundáját.

A bányatörvény szerint a kézi erővel végzett aranymosás nem engedélyköteles. Ácsra azért kell engedély mert természetvédelmi terület. A környezetvédelmi engedélyt pedig a területileg illetékes hatóság adhatja ki.

Innen nem messze, Vajkán van egy cég ami szervez aranymosó túrákat:
http://danubetour.sk/aranymosasbemutato.html



Avatar
Eugen
Százados
Százados
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2015. június 28., vasárnap 19:26
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: Eugen » 2016. április 14., csütörtök 7:26

Régen úgy is volt most pedig elhelyezed a birkabőrt vagy egyéb szőrös bőrt egy olyan helyre ahol van a víznek sodrása és kb. egy hónap múlva kiveszed és a szálak között ott az arany.



HUN73r
Hadnagy
Hadnagy
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2016. február 5., péntek 14:48
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: HUN73r » 2016. április 18., hétfő 22:00

Fémkeresővel talált már valaki Magyarországon aranyrögöket?
A sok köbméter nem hangzik nagyon jól. A higanyozás se nekem való meló.



HUN73r
Hadnagy
Hadnagy
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2016. február 5., péntek 14:48
Status: Offline

Re: Aranymosás

Hozzászólás Szerző: HUN73r » 2016. április 18., hétfő 22:05

tibike írta:Azért ez az aranymosás nem reménytelen dolog......például voltak hellyek a Dunán, ahol több család vagy az egész faluk megéltek ebből a buliból - igaz 60-80 évvel ezelőtt, de mondjuk a felvidéken már nem nagyon gyakorolják ezt a hobbit, DE a víz, meg az özönvíz MINDIG hord le a hegyekből valamit - no meg egy kiss aranyat is....volt már egypár úgynevezett GOLD keresőm, de mind alig látta az aranyat, de a sima Racer egy 0,1g aranyat lát Air teszben kb 5-7cm-re, ez már nagyon jó eredméhy - pár hete kértem tesztett a Magnummal az aranyra - csak viccelődtek a srácok, de senki nem jelentkezet, hogy csináltam ilyen vagy olyan tesztett az aranyra....még most is vannak illetők, akik nem nagyon akarják bevallani, de jócskán megélnek az aranymosásból.... :D
Én tesztelném ha volna rögöm. Az arany karikagyűrűt kb annyiról jelzi mint egy ugyanakkora pénzt. Aranypénzre ugyanaz van. Sörétszemeket kivesz, akkor ugyanakkora aranyrögöt aligha hagy ott. Senki se fogja szétvágni az ékszereit csak azért, hogy tesztelje és akkor még az is van, hogy az nem is termésarany.



Válasz küldése Előző témaKövetkező téma